بیماری هاری

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
248
بیماری هاری

بیماری هاری یک بیماری ویروسی خطرناک در اکثر گونه های حیوانی است که جزء بیماری های مشترک بین انسان و دام هم محسوب می شود. اگر چه حساسیت پاره ای از گونه های حیوانی مثل گربه به این بیماری بسیار زیاد است ولیکن هاری در سگ شهرت بیشتری دارد . تنها موجودی که ویروس هاری را می تواند در بدن خود داشته باشد ولی به بیماری هاری مبتلا نشود نوعی خفاش است . نجات یافتن انسان از بیماری هاری تقریباً بعید بنظر می آیدو نجات یافتگان از این بیماری در جهان به تعداد انگشتان دست می باشند . علائم این بیماری کشنده در حیوان و انسان به دو فرم آرام و تهاجمی تظاهر می کند . مدت بیماری پس از درگیری CSN  (سیستم عصبی و مغزی ) بین 10 تا 20 روز است که که منجر به مرگ حیوان یا انسان می شود . لذا در پاره ای از موارد افراد بر این باورند که سگی که خشن باشد و به دیگران حمله ور شود به بیماری هاری مبتلاست . این تصور ، تصور نادرستی است چرا که خشونت و عصبانیت معمولاً ناشی از خلق و خوی حیوان است و به نژاد و تربیت حیوان بستگی دارد . چنانچه حیوان به بیماری هاری مبتلا باشد با بروز علائم از جمله خشونت و تهاجم در مدت کوتاهی این بیماری به مرگ منتهی می شود . از دیگر علائم بیماری هاری افزون بر حالت تهاجمی ، ترس از آب و ترس از نور است . در مراحل پایانی بیماری اسپاسم یا گرفتگی گلو رخ می دهد که در این حالت بعضی از دامداران به تصور این که چیزی در گلوی حیوان گیر کرده است ، دست خود را در را در گلوی حیوان  فرو می برند که در اثر گازگرفتگی دچار بیماری هاری و در نهایت مرگ می شوند. پس از فلجی پاره ای از اعضاء داخلی مانند گلو ، مرگ در انسان یا حیوان رخ می دهد.

بهترین شیوه برای مبارزه با هاری واکسیناسیون انسان و حیوان است . واکسیناسیون در انسان در مشاغل پر خطر مانند دامپزشکان و کادر دامپزشکی ، کارکنان کشتارگاه  و قصابان ، چوپانان و دیگر افراد در تماس مستقیم و زیاد با حیوانات انجام می شود . در حیوانات نیز سگ و گربه دو حیوان کاندید برای واکسیناسیون می باشند که به صورت سالیانه واکسیناسیون در کلینیک های دامپزشکی انجام می شود .

در پایان چنانچه مورد گزش حیواناتی نظیر سگ یا گربه قرار گرفتید سریعاً مراتب را با پزشک و دامپزشک در میان بگذارید.

مطالب مشابه

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

پاره ای از بیماریهای ویروسی مشترک به انسان و حیوان بوده و بسیار خطرناک هم می باشند و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود ضمن آنکه بیماری درمان ناپذیر است از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می نماید. مانند بیماری هاری که در سگ و گربه و همستر و خرگوش و غیره ایجاد بیماری می نماید و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحب حیوان خانگی مورد گزش قرار گیرد او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد فلذا برای هر ویروسی واکسن آن ویروس ساخته می شود تا به حیوان تلقیح شود و ایجاد مصونیت نماید .

مشاهده

درمان حیوانات خانگی

نزدیکی که حیوانات خانگی را همدم انسان نموده است یک سری حواشی نیز به همراه دارد از جمله بیماری های حیوانات خانگی که مختص به خود حیوان است و از طرفی پاره ای از بیماری های حیوانات خانگی که مشترک بین انسان و دام است و چنانچه حیوان به آن مبتلا شود انسان و بعضاً جامعه انسانی می تواند از این بیمارها که بعضاً بسیار خطرناک و کشنده نیز می باشد آسیب جدی و غیرقابل جبرانی ببینند

مشاهده

آرایش حیوانات خانگی

موی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه ، خرگوش ، همستر و غیره همانند موی انسان مرتب درحال رشد می باشد و این موضوع ایجاب می کند که مو حیوانات خانگی همواره تمیز و مرتب بماند

مشاهده

بُرس زدن حیوان

برس کشیدن (شانه) حیوانات

مشاهده

انگل خارجی در حیوانات

انگل های حیوانی و راه های مقابله با آن

مشاهده

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*