انگل خارجی در حیوانات

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
306
انگل خارجی در حیوانات

انگل در حیوانات به دو نوع انگل خارجی و انگل داخلی منقسم می شود .

انگل خارجی شامل کک ، کنه ، شپش ، ساس و جرب می باشد که نوعاً سبب بیماری های پوستی در حیوانات می شود که بزرگترین علائم آن خارش ، ریزش مو است ، آزردگی های پوستی نیز متعاقب این ماجرا پیش خواهد آمد . پیشگیری از آزردگی پوستی حیوانات خانگی دراثر انگل های خارجی بسیار حائز اهمیت است ، به این منظور استفاده از محلول ضد انگل برای سم پاشی محیط بسیار حائز اهمیت است حتی در مواقعی که حیوان به انگل خارجی دچار می شود و به منظور درمان از محلول ضد انگل خارجی استفاده می شود . چنانچه محیط یعنی محل زندگی حیوان سم پاشی نشود عملاً درمان حیوان ناکام می ماند چرا که بعضاً با شست و شو حیوان با سم تمامی انگل های خارجی نابود      نمی شوند بلکه از روی بدن حیوان فرارکرده و چنانچه محیط غیر بهداشتی باشد در آن جاگیر شده و پس از کاهش از اثر سم استفاده شده مجدداً به پوست حیوان باز می گردند و آسیب رسانی را ادامه می دهند به همین دلیل است که شست و شوی حیوان با سموم گیاهی و صنعتی باید تواماً با سم پاشی در محیط انجام می پذیرد.

لازم به ذکر است که پاره ای لوازم حیوانات مانند پتو ،زیرانداز (موکت) ، بالش و غیره مکان مناسبی برای زندگی انگلهای خارجی است که چنانچه عارضه انگل خارجی در حیوان بروز نماید. تمامی این اقلام ذکر شده باید نابود گردد تا انگل زدایی به صورت کامل انجام گیرد .

شایان ذکر است که در فصول گرم سال مشکل انگل خارجی به مراتب بیشتر از فصول سرد سال است و بهترین حالت این است که در فصول گرم هر هفته یکبار و در فصول سرد هر دو هفته یکبار نسبت به سم پاشی پروفلاکسی ( پیشگیرانه )در حیوانات خانگی اقدام شود . بدیهی است انتخاب نوع سم به منظور انجام انگل زدایی با توجه به تنوع سموم و همینطور نیاز سنجی ، شدت آلودگی و نوع حیوان خانگی با دامپزشک است و فلذا در این خصوص می توانید از دامپزشک حیوان خانگی خود کمک های لازم را اخذ کنید.

 در پایان باید گفته شود که آسیب ها و آزردگی های پوستی همیشه باعث از بین رفتن کامل لایه های پوستی نمی شود و ترمیم پوست امکان پذیر است و جای نگرانی نیست و در هر حال بهتر است با دامپزشک تماس حاصل فرمائید تا پوست از حالت برگشت پذیر Reversible به حالت غیرقابل بازگشت IReversible  تبدیل نشود.

دکتر وحید شمس نصرتی
پنج شنبه، 09 دی 1400


مطالب مشابه

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

پاره ای از بیماریهای ویروسی مشترک به انسان و حیوان بوده و بسیار خطرناک هم می باشند و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود ضمن آنکه بیماری درمان ناپذیر است از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می نماید. مانند بیماری هاری که در سگ و گربه و همستر و خرگوش و غیره ایجاد بیماری می نماید و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحب حیوان خانگی مورد گزش قرار گیرد او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد فلذا برای هر ویروسی واکسن آن ویروس ساخته می شود تا به حیوان تلقیح شود و ایجاد مصونیت نماید .

مشاهده

درمان حیوانات خانگی

نزدیکی که حیوانات خانگی را همدم انسان نموده است یک سری حواشی نیز به همراه دارد از جمله بیماری های حیوانات خانگی که مختص به خود حیوان است و از طرفی پاره ای از بیماری های حیوانات خانگی که مشترک بین انسان و دام است و چنانچه حیوان به آن مبتلا شود انسان و بعضاً جامعه انسانی می تواند از این بیمارها که بعضاً بسیار خطرناک و کشنده نیز می باشد آسیب جدی و غیرقابل جبرانی ببینند

مشاهده

آرایش حیوانات خانگی

موی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه ، خرگوش ، همستر و غیره همانند موی انسان مرتب درحال رشد می باشد و این موضوع ایجاب می کند که مو حیوانات خانگی همواره تمیز و مرتب بماند

مشاهده

بُرس زدن حیوان

برس کشیدن (شانه) حیوانات

مشاهده

بیماری هاری

چگونگی شناخت بیماری هاری در حیوانات

مشاهده

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*