درمان حیوانات خانگی

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
216
درمان حیوانات خانگی

امروزه بجای حیوانات خانگی از واژه حیوانات همراه استفاده می شود در قدیم نیز به جای حیوانات خانگی از کلمه حیوانات اهلی استفاده می شد. اگر به سیر تغییر نام (تطور) حیوانات دقت کنید بشر ابتدا یک سری از حیوانات را به دلیل ارتباط با آنها و مفید بودن آنها به صورت اهلی در آورد و تربیت نمود و سپس نفوذ پاره ای از حیوانات به حدی در جامعه زیاد بوده که آنها را درخانه و کاشانه خود پرورش دادند و در نتیجه نام آنها از اهلی فراتر رفت و به حیوانات خانگی بدل شد اما امروز علت تغییر نام حیوانات خانگی به حیوانات همراه می تواند عمق و شدت نزدیکی انسانها به حیوانات خانگی را نشان دهد. این ارتباط در واقع برگرفته از یک سری معضلات اجتماعی و روانشناسی نشآت می گیرد. تنهایی آدمیان و کاهش ارتباط خانوادگی و دیگر دلایل که موضوع این مقاله نیست . به هرحال این قرابت . نزدیکی که حیوانات خانگی را همدم انسان نموده است یک سری حواشی نیز به همراه دارد از جمله بیماری های حیوانات خانگی که مختص به خود حیوان است و از طرفی پاره ای از بیماری های حیوانات خانگی که مشترک بین انسان و دام است و چنانچه حیوان به آن مبتلا شود انسان و بعضاً جامعه انسانی می تواند از این بیمارها که بعضاً بسیار خطرناک و کشنده نیز می باشد آسیب جدی و غیرقابل جبرانی ببینند.

دراین راستا بیماری حیوان می تواند نه تنها معضلات جدی برای خود حیوان ایجاد کند و صاحب حیوان از بیماری حیوان خود در رنج بیافتد بلکه جامعه نیز ازآن متضرر خواهد شد. حالیه به استناد خطرات در کمین برای حیوان خانگی و به تبع آن صاحبان دام درمان حیوانات خانگی بیمار جلوه ای پر اهمیت می یابد و نمیتوان آنرا دست کم گرفت .

کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه تمامی اهتمام و مساعی خود را در جهت درمان حیوانات خانگی به کار می بندد تا هم حیوانی نجات یابد و هم صاحب دامی از آسیب روانی ناشی از فقدان حیوان خانگی اش در امان بماند و هم بهداشت جامعه مصون از خطرات بیماری های عفونی منتشره باشد . فلذا به تمامی صاحبان دام توصیه می شود نسبت به واکسیناسیون و پیشگیری از بیماری ها در حیوان خانگی خود اقدامات مؤثر را انجام دهند.

بدیهی است صاحبان حیوانات خانگی باید هرنوع علامت غیر طبیعی را به عنوان یک علامت بیماری تلقی نمایند در موارد مشکوک که تشخیص طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن علائم حیوانات خانگی برای صاحبان دام مشکل به نظر می رسد می توانند با مراجعه به کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه از سالم بودن یا بیمار بودن حیوان خانگی خود اطمینان حاصل نمایند و اگر امکان حضور سریع میسر نباشد می توانند از خدمات مشاوره تلفنی این مرکز استفاده نمایند و راهنمایی های لازم را جهت تشخیص و احیاناً درمان حیوانات خانگی خود کسب نمایند.

علائم غیر طبیعی مانند بی اشتهایی ، استفراغ ، اسهال ، لرزش ، عدم تعادل ، خواب آلودگی ، آبریزش دهان و بینی ، ژولیدگی مو ، بی حالی ، زخم در نواحی مختلف ، عطسه و غیره می باشد که به موجب مشاهده هر یک از این علائم صاحبان دام باید سریعاً دامپزشک را از این موضوع با خبر نمایند . نکته بسیار مهم در این است که پس از بروز این علائم و مشاهده آن توسط صاحبان دام درمان حیوانات خانگی منحصراً باید توسط دامپزشک یا مشاوره یک دامپزشک ( کلینیسین ) انجام پذیرد. لذا استفاده از هرنوع دارو از هر نوعی و اعمال هر نوع توصیه پزشکی از غیر از دامپزشک ( کلینیسین ) می تواند عواقب ناخوشایندی را برای حیوان و صاحب حیوان به همراه داشته باشد و اگر تبعات منفی بهداشت عمومی را نیز به آن اضافه کنیم میزان اهمیت موضوع بیشتر آشکار می شود. پاره ای از مراجعین به کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه بعضاً بیان می دارند که به درمان حیوان خانگی خود بصورت خودسرانه اقدام نموده اند و این مهم را به اعتبار گفته تعدادی از کسانی که با حیوانات خانگی سروکار دارند انجام می دهند مانند فروشندگان حیوانات خانگی ، پرورش دهندگان حیوانات خانگی ، مغازه های پت شاپ و غیره .

بدیهی است فروشنده حیوان خانگی نمی تواند اطلاعات دقیقی از درمان حیوانات خانگی داشته باشند چراکه درمان حیوانات خانگی ابتدا مستلزم تشخیص بیماری است و تشخیص بیماری حیوانات خانگی مستلزم دانش بالای دامپزشکی و تحصلات دامپزشکی و ایضاً تجارت کلینیکی است خاطرنشان می شود که پاره ای بیماریها با معاینات بالینی نیز قابل تشخیص نبوده و نیازمند اقدامات تشخیص پارا کلینیکی نظیر رادیولوژی ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و مدفوع ، سونوگرافی و غیره می باشد که جز با مراجعه به مراکز درمانی دامپزشکی امکان تشخیص میسر نیست و هنگامی که بیماری تشخیص داده می شود درمان هم مؤثر نخواهد بود . حال به استناد مواد گفته شده درمان حیوانات خانگی را باید امری تخصصی و جدی قلمداد کرد . شایان ذکر است کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه مجهز به سونوگرافی و دیگر امکانات تشخیص بوده که تشخیص و در امتداد آن درمان را نتیجه بخش می نماید ، ضمن آن که این مرکز در استفاده از نیرو های متخصص و کارآمد زبان زد می باشد به منظور روشن شدن اهمیت موضوع اظهار می داریم که برای نمونه چنانچه صاحب حیوان خانگی نظیر سگ و گربه در واکسیناسیون حیوان خانگی خود برعلیه بیماری هاری کوتاهی نماید و حیوان خانگی در اثر گزش حیوانات وحشی و دلایل دیگر دچار بیماری هاری گردد و صاحب حیوان از تشخیص آن عاجز باشد و خود در اثر گزش حیوان به این بیماری دچار شود نه امکان نجات جان حیوان میسر است و نه امکان نجات جان انسان یا همان صاحب دام چراکه بیماری ویروسی هاری کشنده و غیر قابل درمان بوده و چنانچه به موقع پیشگیری و تشخیص داده نشود نتایج مرگبار و ناگواری را به همراه خواهد داشت . این بیماری یک نمونه از قریب به هزار بیماری مشترک بین انسان و دام است که بی توجهی به موارد گفته شده می تواند مضر به حال حیوان خانگی و انسان و جامعه باشد.

در نهایت ، حال که گریزی از نگهداری حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه ، عروس هلندی ، طوطی ، همستر ، خرگوش و غیره نیست پس بهتر است با مشاوره با کلینیک دامپزشکی دکتر وحید شمس نصرتی واقع در میدان امام حسین آستانه اشرفیه ابتدا به پیشگیری از پاره ای از بیماری ها و همینطور نحوه رعایت بهداشت ، نگهداری حیوانات اقدام شود و سپس چنانچه علائمی از بیماری مشاهده گردد سریعاً به دامپزشک مراجعه شود تا چاره ای علمی اندیشیده شود و از درمان حیوانات خانگی به صورت خودسرانه و با توصیه این و آن جداً خودداری گردد . اطلاعات موجود در اینترنت هم به دلیل پراکندگی و یکپارچه نبودن و نگاه نقطه ای و داشتن اصطلاحات تخصصی خیلی قابل اتکاء نبوده و نمی تواند منبع بی نقص و کامل باشد ضمن آنکه معاینات بالینی و پاراکلینیکی ارزش تشخیص بسیار زیادی داشته و تعیین کننده است.       

دکتر وحید شمس نصرتی
سه شنبه، 09 فروردین 1401


مطالب مشابه

واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه ویروس ها

پاره ای از بیماریهای ویروسی مشترک به انسان و حیوان بوده و بسیار خطرناک هم می باشند و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود ضمن آنکه بیماری درمان ناپذیر است از سوی دیگر بهداشت عمومی را به شدت تهدید می نماید. مانند بیماری هاری که در سگ و گربه و همستر و خرگوش و غیره ایجاد بیماری می نماید و چنانچه حیوان خانگی بدان مبتلا شود و صاحب حیوان خانگی مورد گزش قرار گیرد او هم بیمار شده و جان خواهد سپرد فلذا برای هر ویروسی واکسن آن ویروس ساخته می شود تا به حیوان تلقیح شود و ایجاد مصونیت نماید .

مشاهده

آرایش حیوانات خانگی

موی حیوانات خانگی نظیر سگ ، گربه ، خرگوش ، همستر و غیره همانند موی انسان مرتب درحال رشد می باشد و این موضوع ایجاب می کند که مو حیوانات خانگی همواره تمیز و مرتب بماند

مشاهده

بُرس زدن حیوان

برس کشیدن (شانه) حیوانات

مشاهده

انگل خارجی در حیوانات

انگل های حیوانی و راه های مقابله با آن

مشاهده

بیماری هاری

چگونگی شناخت بیماری هاری در حیوانات

مشاهده

دیدگاه شما

متن نظر شما(اجباری)*